Milyen ingatlanra vehető igénybe a CSOK?
Milyen ingatlanra vehető igénybe a CSOK?
Személyi feltételek mellett éppúgy fontos az, hogy milyen ingatlanra is tudunk CSOK támogatást igénybe venni!
Most ebben próbálok némi segítséget nyújtani a teljesség igénye nélkül.
A CSOK támogatás, hitel az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóházként nyilvántartott építményekre vehető igénybe. Tehát, ha a tulajdoni lapon tanya, zárkert, gazdasági épület , üzlethelyiség …stb. szerepel, akkor nem igényelhető rá CSOK.
Fontos nagyon, hogy a földhivatali térképmásolat és a valós felépítmények, melléképületek, a lakóingatlan részei (terasz, lépcső, bővítmények) legyenek feljegyezve. Elvárás, hogy az épület tényleges státusza és a térképmásolat összhangban legyen!!
(Ha a térképmásolatról egy olyan melléképület, garázs hiányzik, amely független a főépülettől – fizikailag és funkcióját tekintve egyaránt – akkor nem feltétlenül ad ez elutasításra okot.)
Amennyiben esetleg egy épület engedély nélkül épült, akkor utólag fennmaradási engedélyt kell kérni. Ha engedéllyel történt az építés, használatbavételi engedély kiadására is sor került, csak az ingatlan-nyilvántartásbeli ügyintézés marad el, akkor földmérő közreműködésével be kell jegyeztetni az épületet a térképmásolatra.
(például ha egy szoba, ami szükséges a minimális lakóterület nagyságának eléréséhez, utólag lett hozzáépítve a házhoz, és nincs a térképmásolaton, elutasításra kerül a kérelem.
Vagy pl. ha a gázkazán olyan melléképületben van, ami nem lett feljegyezve a térképmásolatra, szintén elutasításra kerülhet a kérelem.)
Ezenkívül az alábbi követelményeknek is teljesülniük kell az adott ingatlannál:
-12 m2-nél nagyobb alapterületű szoba és főzőhelyiséggel (főzőhelyiség hiányában további legalább 4 m2 alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótér, vagy térbővület) Fürdőhelyiséggel és WC-vel ellátott ingatlan.
-Közműves villamos energia-szolgáltatás,
-Egyedi fűtési mód, valamint a központi fűtés, távfűtés is.
-Közműves szennyvízelvezetés ( Amennyiben az adott településen nincs közműves szennyvízhálózat,úgy ennek hiányában a szennyvíz elhelyezése és tisztítása a jogszabályi előírásoknak megfelelően történjen. Ám ha van, úgy rá kell kötni mielőtt a helyszíni a szemle megtörténne. )
-Közműves ivóvíz-szolgáltatás (Éppúgy, mint az előző pontban. Ha az adott településen nincs kiépítve ivóvíz hálózat, úgy ennek hiányában a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kútnak kell lennie. Ám, ha van kiépített hálózat, úgy az ingatlanba kell bevinni, és rákötni.).
Ezeknek a feltételeknek a helyszíni szemle alatt már teljesülniük kell! Tehát a CSOK támogatásból/hitelből ezeket teljesíteni nem lehet, már adottnak kell lenniük!
Az ingatlannak a lakhatási igények kielégítésére alkalmasnak kell lenni.
Ezt az alkalmasságot a hitelintézetek helyszíni szemle keretében, szemrevételezéssel vizsgálják. Az alkalmasságot az értékbecslési szakvéleményben rögzítik helyszíni szemle során. Ha azonban a helyszíni szemle alapján a lakás nem alkalmas a lakhatási igények kielégítésére, akkor az igénylő szakvéleménnyel is igazolhatja az alkalmasságot, "fellebezhet". (pl. jókora repedés a falon kizáró ok lehet az elbíráslásban, de ha statikai szakvéleménynyel rendelkezik az igénylő arról, hogy szerkezetileg ez megfelelő, akkor a bank ezt elfogadhatja.)
Felsorolnék még jó pár feltételt, hogy a lakhatási alkalmasság fogalma alatt mi is értendő CSOK igénylése esetén:
Belmagasság: Minimum belmagasság 220cm, de kell lennie egy helyiségnek az ingatlanban, ami eléri a 250cm belmagasságot.
Vízvételi lehetőség: Konyhában nem feltétel a melegvíz megléte, de az ingatlanban kell lennie meleg víznek. A fürdőszobában elegendő egy kád csappal, nem feltétel a kézmosó, de csak abban az esetben, ha a wc külön helyiségben van.
Burkolatok: aljzatburkolatok megléte minden helyiségben szükségesek.
Nyári konyha, és a főépületből nem megközelíthető konyha, fürdőszoba nem felel meg a CSOK által támasztott feltételnek.
Egyedi fűtésmód: Ez lehet központi, vagy helyiségenkénti fűtés is, amennyiben ha a fűtőberendezés a helyiség elválaszthatatlan része.
Bizonyos helyiségeknek mindenképpen fűtöttnek kell lenniük ahhoz, hogy az ingatlan csok-képes legyen: nappali, szoba, étkező, fürdőszoba.
Fontos tehát, hogy állandó jelleggel beszerelt, beépített fűtési móddal rendelkezzen a lakóingatlan!
Ami nem elfogadható: -mobilberendezések, pl hálózati csatlakozó aljzatba dugható olajradiátor, hősugárzó, fűtőpanel, és a kéménybekötéssel működő fűtőberendezések pl.kályha, kandalló vagy sparhelt kéménybekötés nélkül.
Vályogház csak abban az esetben felel meg az előírásoknak, ha van vízszigetelés,és a ház körül járda és csapadékvíz elvezetés.
A gázszilikát szerkezetű házak nem jelentenek kizáró okot, minden további nélkül, amennyiben megfelel a lakhatási feltételeknek, alkalmas a CSOK igénybe vételére.
Mindenképpen ajánlom az adott pénzintézménynél tájékoztatást kérni a feltételekről, amiket egy adott ingatlannak teljesíteni kell!
Sikeres vásárlást kívánok!
Zsuzsanna.Ingatlan
www.zsuzsanna.ingatlan.hu
Forrás bankmonitor.hu, hitelnet.hu