Tanmese a vételi ajánlattételről...
Folytatás a vételi ajánlatról...
Egy történetet szeretnék elmesélni, és felnyitni mind az eladók, mind a vevők szemeit, hogy mire is érdemes figyelni, amikor több milliós összegeket bízunk közvetítőre!
Egy kis "jogi" info, előzmény a történethez ( 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakás tv.) 64/A. § ):
Az ingatlanközvetítő 2021. január 1-től NEM szerkeszthet vételi ajánlatot, avagy vételi szándéknyilatkozatot, továbbra SEM ellenjegyezhet, és letétkezelésre SEM jogosult. (Kivéve, ha az ingatlanközvetítői tevékenységével párhuzamosan ügyvédi tevékenység végzésére is jogosult.)
Miért is fontos ez
Ugyanis a vételi ajánlattal, vételi szándéknyilatkozattal ajánlati kötöttség keletkezik. És ha az eladó elfogadja az ajánlatot, akkor jogilag adásvételi szerződés jön létre a felek között, tehát a vételi ajánlat/vételi szándéknyilatkozat egyértelműen tulajdonjog átruházására vonatkozó okiratnak minősül, és ez miatt nem szerkesztheti azt ingatlanközvetítő vagy ingatlanos!!
Az ingatlanügyletek során Országos Betétvédelmi Alap által biztosított letéti számlán történő pénzletét kezelése ügyvédi tevékenységnek minősül, az ügyvéd jogosult rá, nem pedig az ingatlanközvetítő.
Így ajánlati biztosítékot sem vehet át a közvetítő. Sem készpénzben, sem bankszámlán nem kezelhet letétet még akkor sem, ha az ingatlantulajdonos meghatalmazta erre.
Az eladók figyelmét is szeretném felhívni, hisz talán nem is tudják, mi is történik, míg várják az eladás gyümölcsét, ami vagy beérik vagy ezen okok miatt nem...
Történt ugyanis, hogy az eladó megbízta a közvetítőt, hogy vegyen részt egy üres, nem lakott ingatlan értékesítésben, segítse őt, egyrészt, mert nem ért hozzá mit is kell tenni, másrészt pedig ideje sincs rá állandóan foglalkozni vele.
Az ingatlanos természetesen elkezdett foglalkozni az adott ingatlannal. Jöttek is az érdeklődők, hol komolyabb szándékkal, hol csak nézelődőként. Az ingatlan irányára, és itt most csak hasra csapva írom 20MFt. Egy komoly vásárlást fontolgató ügyfél felajánlja, hogy őt érdekelné 19MFt.-ért az ingatlan. És mivel ő csak az ingatlanossal találkozott, vele tartja a kapcsolatot, megkéri az ingatlanost, hogy közölje az eladó felé a dolgot.
Na itt jön a csavar, mert az ingatlanos, addig nem közli az ajánlatot az eladóval, míg a vevő vételi szándéknyilatkozatot nem ír alá, és ez mellé be nem fizet 300eFt.-nyi összeget, amit elvileg beleszámolnak majd a foglalóba (erre is kitérek majd…). Amennyiben az eladó nem fogadná el az ajánlatot, akkor ez az összeg visszajár majd az ajánlat tevőnek.
Igen ám, de a vásárlónk (még ha tisztában sem lenne azzal, hogy 2021 január 01. kiadott Lakástörvény módosításában az ingatlanközvetítő nem foglalkozhat a vételi ajánlattal, főként nem vehet át pénzt ez ügyben,) nem akar pénzt adni az ingatlanosnak, csakis az eladónak ügyvéd előtt foglalóként, előlegként…stb. (teszem hozzá: JOGOSAN! )
Ekkor az ingatlanos azt mondta, hogy akkor ő nem közvetíti az ajánlatot!!! A vevőnek pedig nagyon is kellene a lakás! Az ingatlanos felajánlja, hogy jó, akkor legyen csak 200eFt… hmm?? Kérdem én, korrekt ez? Hol vagyunk, a piacon??
A vevő szeretné az ingatlant, nincs más lehetősége, sajnos fizet. Az eladó végre megtudja az ajánlatot, elfogadja, létrejön az adásvételi szerződés, ahol a vevőnk kéri, hogy akkor az ő 200eFt.-ját tegyék bele a foglalóba. És jön egy újabb „pofán vágás”, amikor kiderül, hogy az az összeg az ügyvédi és egyéb költségekre kell.
Tanmese? Tanulópénz? Nincs rá jobb kifejezés. Sajnos egy újabb ügyfél, aki az ingatlanosok rossz hírét fogja harsogni, megnehezítve a tisztességesek munkáját.
Kedves Eladók, jó ha tudják, hogy sokszor ezért is nem jut el az ajánlat Önökhöz…, mert van aki nem fizet inkább!
Kedves Vevők, ajánlom, hogy mindig ragaszkodjanak az Ügyvéd előtti pénzátadásokhoz!
Remélem tudtam segíteni.
Üdv:
Zsuzsanna Ingatlan
Tisztességes Ingatlanközvetítés korrekt áron!
0620/526-4828