A Vételi ajánlattételről. Fizessünk-e az ingatlanosnak azért, hogy bizonyítsuk a komoly szándékunkat?
Egy kis szösszenet a vételi szándéknyilatkozatról, azoknak, akik épp ingatlan vásárlás előtt állnak:
Sokan nem tudják, hisz ha nem ezzel foglalkoznak, miért is követnék miként módosult a rendelkezés arról, hogy milyen tevékenységet folytathat az ingatlanközvetítő, az ingatlanos…
Az ingatlanközvetítői tevékenység meghatározását, az ingatlanközvetítők által ellátható feladatok pontos leírását a 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) tartalmazza. Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Rendszer működéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2020. évi CXLVI. törvény 2021. január 1. hatállyal módosította a Lakástörvény ingatlanközvetítőkre vonatkozó rendelkezéseit.
Ez alapján az ingatlanközvetítő a tevékenységi körén belül:
-az ingatlanok adásvételének és cseréjének közvetítésével,
-a lakások és a nem lakás céljára szolgáló helyiségek, telkek bérletének, cseréjének közvetítésével,
-az ingatlanok felkutatásával és azok forgalmi értékbecslésével,
-az ügyletek lebonyolításához szükséges dokumentációk és okiratok beszerzésével és előkészítésével összefüggő feladatokat láthat el!!
És itt jön a lényeg!
Az ingatlanközvetítő 2021. január 1-től NEM szerkeszthet vételi ajánlatot, avagy vételi szándéknyilatkozatot, továbbra SEM ellenjegyezhet, és letétkezelésre SEM jogosult. (Kivéve, ha az ingatlanközvetítői tevékenységével párhuzamosan ügyvédi tevékenység végzésére is jogosult.)
Miért is fontos ez
Ugyanis a vételi ajánlattal, vételi szándéknyilatkozattal ajánlati kötöttség keletkezik. És ha az eladó elfogadja az ajánlatot, akkor jogilag adásvételi szerződés jön létre a felek között, tehát a vételi ajánlat/vételi szándéknyilatkozat egyértelműen tulajdonjog átruházására vonatkozó okiratnak minősül, és ez miatt nem szerkesztheti azt ingatlanközvetítő vagy ingatlanos!!
Az ingatlanügyletek során Országos Betétvédelmi Alap által biztosított letéti számlán történő pénzletét kezelése ügyvédi tevékenységnek minősül, az ügyvéd jogosult rá, nem pedig az ingatlanközvetítő.
Így ajánlati biztosítékot sem vehet át a közvetítő. Sem készpénzben, sem bankszámlán nem kezelhet letétet még akkor sem, ha az ingatlantulajdonos meghatalmazta erre.
Akkor mit is tehet az ingatlanos?
Természetesen továbbra is végezheti a dolgát, mint ahogyan ezelőtt is tette. Képviselje a rábízott ingatlant, segítse a sikeres adásvétel létrejöttét, szerezze be a szükséges dokumentációkat, adatokat, tanúsítványokat. Az okirat szerkesztést, ellenjegyzést, letéti kezelést bízza az ügyvédre, aki saját tudása alapján fog eljárni a saját jogkörében.
Ön, mint vásárló, pedig járjon nyitott szemmel, ne menjen bele kétes ügyletekbe, mert pórul is járhat, és akár évekig pereskedhet több kevesebb sikerrel.
A jogszabályok nem ismerete nem mentesít senkit.
Örülök, ha tudtam segíteni a vevői résznek is, hisz így kerek az ingatlanközvetítés.
Mindkét fél (vevő és eladó) teljeskörű tájékoztatása fontos része a munkámnak.
Keressenek bizalommal.
Tisztességes Ingatlanközvetítés korrekt áron!
0620/526-4828